ВЕЛИКОКУЧУРІВСЬКА СІЛЬСЬКА ОБ'ЄДНАНА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Чернівецька область, Чернівецький район

Снячів

        У далекому минулому село Снячів, як вважають місцеві дослідники, було одним з найбільш злиденних населених пунктів в окрузі. Загалом воно складалось з розкинутих на мальовничих пагорбах хутірців, до яких добратися, особливо у сльоту, було доволі проблематичною справою. Тривалий час жителі села не мали свого храму, тому змушені були відвідувати Богослужіння у сусідніх населених пунктах. Тільки коли у Тисовці у 1894 році розпочали будівництво нової кам’яної церкви, стару дерев’яну перенесли у Снячів. Отож, у ній і розпочали відправи для снячівської громади на початку ХХ століття. До слова, згаданий храм діє і досі. Характерно, що чимало жителів зі згаданого населеного пункту їхали у пошуках щастя в інші країни, в тому числі й у Канаду і США. Так, у 1899 році, під час першої хвилі масової трудової еміграції з Галичини та Буковини за океан зі Снячева тільки до Канади виїхало 5 чоловік (Іонуц Г.І., Маковій М.В., Костиняк В. М., Галанесій Г.Т., Карча В.І.). А до 1913 року у різні країни емігрувало понад 30 снячівчан. «Гірка нужда і недоля обсіли наш народ, - зазначала того часу на своїх сторінках газета «Буковина», - сотні людей покидають рідну землю, аби за морем шукати іншої долі». З 1918 року Буковина ввійшла до складу Румунської держави, перегорнуто й нову сторінку у розвитку села. Певні зміни, зокрема, відбулися освітянській галузі. Так, до 1928 року у згаданому населеному пункті не було школи. На той час безграмотні складали 87 відсотків від всіх жителів села. Для цих потреб громада, очевидно, винаймала приміщення у хаті з місцевих жителів, бо, як відомо, влада виділила у населений пункт першого вчителя. У 1928 році у Снячеві звели початкову школу, в якій чотири класи. Три вчителі викладали у ній читання, письмо, арифметику, малювання, співи та релігію. Впродовж 1935 – 1939 років у згаданому навчальному закладі вчилося до 100 місцевих учнів. Згодом початкові школи відкрили й на хуторах Думанецькому і Глибочку.

         До речі, у Снячеві, до входження Буковини У склад Радянської України, жило приблизно 8-10 відсотків заможних родин, 40 відсотків – середнього достатку, і майже половину населення становили ті, які не мали у своїх господарствах ні корови, ні коня, а, отже, змушені були найматись на роботу до більш багатих односельчан. З приходом влітку 1940 року на Буковину радянської влади у селі одразу ж було утворено земельну громаду. Першим її головою став Д. Дребот. А більш заможні жителі Снячева пережили сталінські репресії. Їхні земельні наділи, сільськогосподарський реманент стали базою для заснування згодом колективних господарств. Серед постраждалих, зокрема, була й Д. Попадюк (дівоче прівище – Чепишко), яка згадує про той час так: «Це трапилось саме перед війною. На світанку у нашу сім’ю увірвалось горе (мені тоді було 6 років, сестричці Сільві – 4, старшому брату – 8). У нашу хату безцеремонно ввійшли двоє у військовій формі і черговий зі сільської ради. Вони сказали: «Ви, Чепишко заарештовані. Вашу сім’ю висилаємо в Сибір. Щоб через годину були готові до від’їзду. З собою можна взяти не більше 5-10 кг вантажу». Через годину прибула підвода. Нас привезли на залізничну станцію, що у Великому Кучурові, і розділили: чоловіків – у один вагон, жінок з дітьми – в інший. Відтак відправили у Чернівці. Ніч на Чернівцькому вокзалі була останньою, коли ми бачили батька. Вже згодом, на засланні, довідались, що він помер у селі, яке знаходилось недалеко від нашого місця перебування… Відбували заслання у Томській області…». Друга світова війна внесла свій особливий штрих в алгоритм життя Снячева. Зі села у радянське військо, особливо після 1944 року і до капітуляції Німеччини та Японії, було призвано 51 жителя. Про те, що більшість з них перебували на передньому краї фронту і відзначились у наступальних операціях, промовисто говорить і такий факт: 11 уродженців Снячева нагороджено орденами і медалями. Водночас 30 полягли чи пропали безвісті далеко від рідної домівки. Прах полеглих – у братських могилах на території Румунії, Німеччини, Польщі…

        До речі, 22 грудня 1983 року у селі відкрили пам’ятник - ансамбль загиблим воїнам-односельчанам (скульптор – заслужений скульптор України М. Личаківський, архітектор – Б. Деркач). Ідеєю спорудження пам’ятника висунула голова сільської ради Іонуц С.П., а втілювали її у життя за кошти місцевого колективного господарства. У 1944 році у селі знову встановлюється радянська влада. Сільським головою був обраний Будник В.Г. Згодом сільською громадою керували Тодораш Д.Г., Гриневич В.Г., а у 1956 році головою села стає Цікал Г.І. У громадській війні, яка точилася у післявоєнний час на західних теренах України, як з одного, так і з іншого боку, гинули люди. І серед них у цій круговерті загинули і перший голова земельної громади Д. Дребот, і голова сільської ради Будник В.Г. У 1946 році край охопила засуха, і снячівські поля дуже мало вродили. На лихо, більшу частину врожаю силоміць забрали у державні засіки під час хлібозаготівлі. Тож восени 1946 року жителі Снячева ледве зуміли засіяти озимину. Рятуючись від голодної смерті, селяни почали вирізати те, що мали у дворі. Таким чином, у 1946 році почалося масове знищення худоби. Однак на адресу голови сільської ради надійшов витяг із протоколу засідання Чернівецького райвиконкому (село Снячів у той час входило в склад Чернівецького району) від 30 грудня 1946 року «Про стан збереження тяглової робочої сили та ВРХ». Згідно з цим документом, голова сільради був зобов’язаний провести загальні збори та заслухати питання збереження кінського поголів’я і ВРХ, а осіб, які займаються купівлею, забоєм і продажем худоби, притягнути до відповідальності згідно з існуючим законодавством. Таким чином, для ля харчування на зиму і весну майже нічого не залишилось. Люди від недоїдання хворіли… А врятували їх від голодної смерті, як згадують очевидці, відходи зі спирт заводу, а згодом, навесні, - борщі з лободи та інших трав…

         У селах Західної України у післявоєнні роки почався основний етап колективізації. Щоправда, селяни неохоче йшли в колгоспи. Однак радянська влада задіяла всі ресурси для їх організації. Зокрема, були встановлені високі податки на одноосібників. Так, на засіданні членів Снячівської сільської ради від 7 липня 1947 року очевидно не без втручання і наполягання уповноважених з району були визнані так звані куркульські господарства (прізвища людей і кількість землі в їхньому користуванні) і затвердженні ставки їх оподаткування у 1947 році. Це рішення згодом схвали у райвиконкомі. Все це у комплексі й призвело до того, що у 1947 році на території Снячева сформували три колгоспи: на хуторі Глибочок – імені Хрущова (він налічував у 1947 році – 39 дворів, у 1948 році – 64 двори), на хуторі Думанецький- «Нове село» і в центрі Снячева – колгосп імені Молотова, першим головою якого став Тивилік В.Д. У 1952 році всі три згадані колгоспи об’єднали в один – імені Мічуріна. Незгодні з такою політикою держави у сільському господарстві зазвичай були депортовані в Сибір чи у північні райони Радянського Союзу. Характерна в цьому плані доля фронтовика Мікіцела Л.С., 1911 року народження. У 1944 році його мобілізували на фронт. Влітку 1945 року сім’я навіть отримала звістку, що Мікіцел Л.С. пропав безвісти. А він вижив у бою, хоч і тричі був пораненим, видужав, дійшовши до Дрездена, а восени у 1945 році повернувся додому. Вчорашній фронтовик мав у користуванні, як зазначено в згаданому вище протоколі, 5,07 га землі, якою користувався, повернувшись з фронту. Та, не зважаючи на ніщо, господарство фронтовика теж зарахували до 32 «куркульських». Знаковим для Снячева стає 1955 рік. У селі ввели в експлуатацію електростанцію на 300 лампочок.(До того користувались каганцями, свічками). Також колективними зусиллями на Снячівських пагорбах було посаджено плодові дерева (всього 102 га). Головою сільради в той час обирають Цікала Г.І., який працював на згаданій посаді майже 30 років. У 1957 році в чергове обновилось село – було збудовано нове приміщення контори колгоспу. Але навесні 1959 року відбулися великі переміни: колгоспи імені Мічуріна (с. Снячів) та «Радянська Буковина» (с. Тисовець) об’єднали з Великокучурівським колективним господарством. Таким чином, було утворено одне з найбільших на той час у передгірній зоні Чернівецької області господарство – колгосп імені 28 червня, котре об’єднувало 3 тисячі селянських дворів і мало понад 7 тисяч га земельних угідь. З тих пір Снячів став бригадним селом. У 50-80-х роках минулого століття у селі відбулись переміни і в галузі освіти.

       Так, у 1946 році у місцевій школі відкрили 5 клас, у 1947- 6,у 1948 -7. А навесні 1958 року у Снячеві розпочали будівництво нової школи, яке завершили у 1964 році. У 1975 році місцевий навчальний заклад одержав статус восьмирічної загально – освітньої школи. Згодом, у 1976 році, відкрили й 9 клас, а відтак – й 10. Тодішній директор школи – Косяченко Г.П. Вона багато зробила, щоб у Снячеві була десятирічка. У ці роки відбувалися й переміни в культурі: у центрі села у 1976 році відкрили просторий Будинок культури, на будову якого виділив кошти колгосп імені 28 червня. У 1979- 1989 роках клекотіла громадська війна в далекій азіатській країні Афганістан. У лавах обмеженого контингенту радянських військ в Афганістані проходили строкову службу й троє уродженців Снячева: Мігальчан В., Гочарюк В., Доліцой Д. У 1987 році голова села Іонуц С.П., яка перебуває на посаді з березня 1980 року по сьогоднішній день, разом з місцевими депутатами та односельчанами ініціює від’єднання місцевої бригади разом із землею, сільськогосподарською технікою та будівлями (тракторний стан, зерносклад, вівчарник, тваринницька ферма на 100 голів) від колгоспу імені 28 червня і утворення на цій базі нового колективного господарства – імені Шевченка. Його керівником обирають Пантю І.М., котрий доклав чимало зусиль для соціально – культурного розвитку Снячева. Цей період (1987-1992) особливо позитивно позначилися на розквіті населеного пункту: у селі були зведені адміністративний будинок, цегельний завод, проведено масову телефонізацію (зв’язком було охоплено 300 дворів), облаштовано тракторний стан та укомплектовано його сучасною технікою, благоустроєні дороги.

      У 1988 році місцевий колгосп вперше серед аналогічних господарств у районі уклав з жителями села угоди, використовуючи досвід тернопільчан, і передав їм на відгодівлю 218 голів великої рогатої худоби. Огірки, цибулю, моркву та інші овочі, вирощені на Снячівських землях, реалізовували на ринках Сторожинця та Чернівців. У 1992 році колгосп імені Шевченка стає колективним сільськогосподарським підприємством. А у 1999 році 40 засновників господарства внесли свої паї в статутний фонд, утворивши товариство «Надія» з колективною формою власності. 1 грудня 1991 року – одна з найбільш визначних дат в багатовіковій історії України. У цей день на референдум у місцевий Будинок культури зійшлося майже 90 відсотків жителів села Снячів, які висловили своє бажання жити в незалежній Українській державі. У 1999 році у селі звели Свято-Троїцьку православну церкву Київського патріархату. Вона розташована на найвищому пагорбі села і є найкрасивішою новобудовою в населеному пункті. Однією з «родзинок» села Снячів, без сумніву, є щорічне традиційне театралізоване свято «Ой на Івана, тай на Купала», яке зазвичай проводять 7 липня на одній з місцевих водойм

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь